Souhrn nejdůležitějších informací ke špindlerovskému svěťáku

Autor: Daniel Tichý

ZÁVODNÍ TRAŤ

Slalom i obří slalom se pojedou na Černé sjezdovce, právem považované za jednu z nejobtížnějších tratí v ženském seriálu SP. Start pro obřák bude ve výšce 1040 metrů n.m., start pro slalom ve výšce 920 metrů n.m. Cíl bude v obou případech ve výšce 747 metrů n.m. Stavitelem 1. kola obřího slalomu bude Rakušan Roman Kneisl, 2. kolo GS bude záležitostí Itala Stefana Costazzy. První kolo slalomu postaví Slovák Timotej Zuzula, ve druhém kole připadne tato úloha Švédovi Andersi Andersonovi.

VSTUPENKY

Všechna místa ke stání jak v prostoru cíle, tak podél trati budou ZDARMA. Zájemci o místa na VIP tribuně, nechť prosím posílají své objednávky přes emailový kontakt: skiklub@skiklubspindl.cz.

DOPRAVA

K dispozici budou všechna záchytná parkoviště ve Špindlerově Mlýně. Zde návštěvníci svěťáku nechají své vozy a do Skiareálu se pak dostanou ski busem, pěšky nebo na lyžích přes Hromovku.

UBYTOVÁNÍ

Ubytovací kapacity budou v době konání SP ve Špindlu velmi obsazené. Na portále eSki - www.eski.cz - si můžete ubytování zkusit objednat, ale nezaručujeme Vám 100% garanci, že budeme schopni všem Vašim žádostem vyhovět.

BEZPEČNOST

Na hladký průběh akce dohlédnou bezpečnostní složky Policie ČR Špindlerův Mlýn. Kooperovat bude v tomto ohledu i Odbor sportu při Ministerstvu vnitra České republiky.

LÉKAŘI A HORSKÁ SLUŽBA

Během závodu budou všem startujícím v případě potřeby k dispozici lékaři MUDr. Jiří Obenberger, MUDr. Jiří Váchal a MUDr. Marcel Staša. Stejně tak budou připraveni postarat se o svoz zraněných členové Horské služby, kteří se rovněž budou díky svým bohatým zkušenostem z náročného horského terénu podílet na zajištění bezpečnosti závodní trati v jejích nejprudších úsecích.

TV VYSÍLÁNÍ

Oba závody odvysílá Česká televize v přímém přenosu na ČT2. Dohromady třináct kamer bude pečlivě rozmístěno, aby bedlivě sledovaly veškeré dění na závodní trati. Oproti předloňsku budou položeny níže, díky čemuž na obrazovce více vynikne prudký profil Černé sjezdovky. Přenosy ze špinderovského svěťáku budou moci na svých obrazovkách vidět i diváci v mnoha dalších zemích světa, přenos se k nim dostane díky společnosti Infront (dříve Media Partners), která je vlastníkem televizních a marketingových práv pro tento závod.

ZÁSTUPCI FIS

Na místo se nejprve dostaví Markus Mayr, oficiální zástupce FIS zodpovědný v ženském svěťáku za přípravu tratí točivých disciplín. Posléze jej ve Špindlu doplní Atle Skaardal, ředitel Světového poháru sjezdařek, a Wolfgang Hilse, technický delegát FIS pro špindlerovský závod.

SPOLUPOŘADATELÉ

Vedle Skiareálu Špindlerův Mlýn a.s. je do spolupráce při pořádání tak významného sportovního podniku zapojeno velmi intenzivně Město Špindlerův Mlýn - v organizačním výboru akce jsou oba místostarostové Stanislav Řehoř a Petr Kraus. Spolupořadatelem klání je rovněž Svaz lyžařů České republiky, v organizačním výboru zastoupený Lukášem Sobotkou, prezidentem SLČR, a Miroslavem Jaroušem, předsedou Úseku alpských disciplín.

SPOLUPRACUJÍCÍ FIRMY

Poháry pro deset nejlepších závodnic dodá firma J. Blažek Sklo Poděbrady s.r.o. Tým organizátorů bude oblečen do značky Alpine Pro. Bezpečnostní sítě pro závodní trať přijdou od rakouského dodavatele, od firmy Alpina. O servis spojený s časomírou - stejně jako o televizní grafiku a oficiální výsledková data ze závodu - o to vše se postará společnost Swiss Timing. Tribuny postaví tuzemská firma Leško. Vozy i s řidičem poskytne organizačnímu výboru automobilka Audi. Komentátorská stanoviště a oplůtky zajistí firma Toi Toi. VIP prostory se budou nacházet v Erpetu. Východočeská energetika a.s. nachystá pro případ výpadku proudu ve Skiareálu náhradní způsob dodání elektrické energie.

PRIZE MONEY

Nejlepší desítka v každém ze závodů si mezi sebe rozdělí dle předem stanoveného klíče celkovou částku ve výši 100 tisíc švýcarských franků.

ZÁŠTITA

Nad celou akcí převzal oficiální záštitu předseda vlády České republiky Mirek Topolánek.

DALŠÍ INFORMACE

Všichni zájemci je najdou na oficiálním webu akce - www.skiklubspindl.cz.

ČESKÝ TÝM

Šest želízek v ohni pro obří slalom i slalom speciál, taková je kvóta českého týmu při nadcházejícím startu na domácí půdě. Nominaci si vyslouží šest nejlepších Češek v aktuálním pořadí FIS bodů pro každou z uvedených disciplín. Již v tomto okamžiku je ale jisté, že start před tuzemským publikem neunikne díky získanému hodnocení FIS bodů Šárce Záhrobské, Lucii Hrstkové, Evě Kurfürstové, Petře Zakouřilové a Michaele Smutné, vše členkám reprezentačního družstva "A". Zbylá jména určí až v pořadí 6. listina FIS bodů v sezóně 2007-08 (platná od 28. prosince 2007), přičemž bude dost záležet na tom, zda se pro účast ve Špindlu rozhodne v zámoří studující Lucie Ziková, v době uzávěrky tohoto vydání druhá nejvýše postavená česká závodnice ve slalomu i v obřím slalomu.

HLAVNÍ FAVORITKY

Ve slalomu to bude s trochou nadsázky souboj česko-slovenského tandemu Záhrobská-Zuzulová proti zbytku světa, zejména proti Rakušankám na čele s Marlies Schild, Nicole Hosp a dalšími závodnicemi (Kirchgasser, Zettel, aj.) V obou disciplínách míří vysoko Američanky s Julií Mancuso a Resi Stiegler, silné je určitě družstvo Švédek s Theresou Borssen, Marií Pietilae-Holmner a samozřejmě Anjou Pärson, která ale v posledních dvou sezónách - od operace kolene v létě 2006 - není v točivých disciplínách zdaleka tak suverénní jako ročníky předtím. Letošní sezónu začaly velmi dobře i Italky (Denise Karbon v GS a Chiara Costazza v SL), v elitní desítce se stabilně drží Finka Tanja Poutiainen. Překvapit, zejména ve slalomu, mohou také Chorvatky Ana Jelušič a Nika Fleiss, stejně jako Němky Maria Riesch či zkušená Monika Bergmann.