Světový pohár v alpském lyžování se vrací do České republiky

Autor: Daniel Tichý

Nejprestižnější z lyžařských Světových pohárů přezdívaný "bílý cirkus" vstoupí v nadcházející sezóně již do svého 41. ročníku. Během zimní pouti po evropském a americkém kontinentu (Asie v letošním kalendáři chybí) zavítá do celkem jednatřiceti lyžařských středisek ve dvanácti zemích. Česká republika může být pyšná na to, že jednou ze zastávek sjezdařského SP bude v nové sezóně i Špindlerův Mlýn. 5. a 6. ledna 2008 se tu ve Skiareálu ve Svatém Petru utkají o svěťákové body ty nejlepší světové závodnice ve slalomu a obřím slalomu.

"Tentokráte se nám podařilo získat pro svěťák ve Špindlu lednový víkendový termín, což je velmi dobrá věc z hlediska očekávané divácké návštěvnosti i co se týče sněhových podmínek. Naopak více komplikací lze díky tomuto termínu očekávat v logistice, v oblasti dopravy a ubytovacích kapacit," konstatuje generální sekretář organizačního výboru Aleš Krýzl z pořádajícího subjektu Ski klub Špindl produkce s.r.o. a dál rozvádí své tvrzení: "Hlavní přípravy závodu spadají do doby vánočních a novoročních svátků, do doby, kdy je ve Špindlu největší turistická sezóna. Veškeré přípravy budou tedy o to složitější, přičemž musí být provedeny tak, aby v tomto čase co nejméně narušily život města. Důležité je říci i to, že během přípravy závodu i v jeho průběhu bude moci veřejnost ve Skiareálu normálně lyžovat, samozřejmě s výjimkou závodní Černé sjezdovky."

Tváří špindlerovského svěťáku bude mistryně světa ve slalomu Šárka Záhrobská, která bude v nové sezóně SP obhajovat mj. třetí příčku v konečném hodnocení slalomářek a devátou pozici v celkovém pořadí SP. "Všichni věříme, že se jak Šárce, tak i dalším našim závodnicím bude  před domácím publikem dařit," podotýká Krýzl.

Hlavním organizačním centrem závodů bude hotel Horal, kde bude sídlit závodní a akreditační kancelář. Její chod bude probíhat pod vedením Danuty Štrougalové. Velitelem závodní trati bude Pavel Lipanský a ředitelem celého závodu Bohumír Zeman. "Složení organizačního výboru je téměř totožné s tím předloňským. Svěťák připravuje osvědčená parta lidí, co se mezi sebou znají a dobře spolupracují," zdůrazňuje Aleš Krýzl, šéf marketingu celé akce.

Stejně jako při prvním špindlerovském svěťáku v prosinci 2005 bude i u toho nadcházejícího jeho spolupořadatelem a významným partnerem společnost SKIAREÁL Špindlerův Mlýn, a.s. "Velmi si vážíme přístupu Skiareálu, jenž je připravený udělat maximum pro úspěšnou realizaci svěťáku. Díky vstřícnosti Skiareálu a jeho ředitele Jiřího Berana jsme domluveni na tom, že veškerá zasněžovací technika bude přemístěna a soustředěna na závodní Černou sjezdovku. Jakmile to počasí dovolí, začne se stříkat. Předloni, kdy jsme pořádali svěťák, se poprvé zasněžovalo už v polovině listopadu," dodává předseda organizačního výboru Bohumír Zeman, působící od loňského října též ve funkci starosty Špindlerova Mlýna. Město Špindlerův Mlýn je do spolupráce při pořádání tak významného sportovního podniku zapojeno velmi intenzivně - v organizačním výboru jsou také oba místostarostové Stanislav Řehoř a Petr Kraus. Spolupořadatelem klání je rovněž Svaz lyžařů České republiky, v organizačním výboru zastoupený Lukášem Sobotkou, prezidentem SLČR, a Miroslavem Jaroušem, předsedou Úseku alpských disciplín.

Generálkou na setkání sjezdařské elity v údolí Svatého Petra bude Silvestrovská show. Odehraje se na Černé sjezdovce v tradiční datum, její program bude ale odlišný od minulých ročníků. Neděle 30. prosince bude totiž pro závodnice poslední možností kterak se projet po Černé sjezdovce, a tak bude namísto paralelního slalomu tentokráte na pořadu slalom. Představit by se v něm měly všechny české reprezentantky, které se o týden později postaví na start svěťákového obřáku a slalomu ve Špindlu...