S Alešem Krýzlem o aktuálních přípravách Světového poháru

Ačkoliv se Světový pohár sjezdařek ve Špindlerově Mlýně tentokráte uskuteční až v závěru zimní sezóny, jeho pořadatele již dávno pracují s maximálním nasazením a právě nadcházející týdny pro ně budou ve znamení horečných příprav tohoto velkého svátku alpského lyžování v České republice. Podrobnosti prozradil generální sekretář a viceprezident organizačního výboru ALEŠ KRÝZL.

- Na čem momentálně pracuje organizační výbor necelé tři měsíce před startem akce? O jaké hlavní body se jedná?

"Je to řada věcí. Z těch klíčových uvedu jednak zajištění potřebných finančních prostředků a jednak co nejoptimálnější nastavení realizace jednotlivých staveb ze strany jednotlivých subdodavatelů, u nichž ladíme harmonogram jejich příjezdů, aby vše časově pasovalo a bylo náležitě zkoordinováno."

- Předchozí dva Světové poháry na špindlerovské půdě se konaly vždy začátkem sezóny, tentokráte to bude téměř na jejím konci. Přináší to s sebou pro vás spíše výhody či nevýhody?

"Jasnou výhodou je větší jistota sněhové pokrývky a vzhledem k termínu i očekávaný větší počet diváků. Určitou komplikací může být naopak nová technologie přípravy závodní trati v případě oblevy. Náročnou záležitostí bude jistě to, že veškeré přípravné práce a stavby budou probíhat v hlavní turistické sezóně, proto budou organizovány v nočních hodinách tak, aby provoz skiareálu nebyl v žádném případě omezen. Takto se v průběhu 14 dnů předcházejících akci vystřídá v cílovém prostoru stadiónu 45 kamionů s materiálem a technikou, bude probíhat výstavba tribun, stanů, pódií, atd."

- Kdo všechno se podílí na organizaci tohoto významného sportovního podniku?

"Je to několik spolupořadatelů a celá řada poddodavatelů, a to jak tuzemských, tak zahraničních. Tradičními s námi sehranými spolupořadateli jsou Skiareál Špindlerův Mlýn a.s. a Svaz lyžařů České republiky. Velice dobrá spolupráce probíhá s Královehradeckým krajem a s městem Špindlerův Mlýn a jeho složkami (např. Služby Špindlerův Mlýn, hasiči). Důležitými partnery jsou i další subjekty ze Špindlerova Mlýna - Horská služba, lyžařská škola Skol Max, Špindlerovští lyžníci, soubor Špindleráček aj. Zapomenout pochopitelně nesmíme na velmi významného partnera, Českou televizi, která vyrobí a odvysílá z obou soutěžních dnů přímý přenos. Televizní práva a část marketingových práv jsou prodány společnosti INFRONT. Veškerá organizace probíhá pod dohledem Mezinárodní lyžařské federace FIS a za spolupráce se Svazem lyžařů ČR a jeho společností CS SKI. Vyznačnými českými subdodavateli jsou společnosti Art media technology, TOI TOI, Leško, Jirásek, České radiokomunikace a Telefónica O2, mezi ty hlavní zahraniční patří Alpina Sicherheitsysteme a Swiss Timing - Longines."

- Kolik českých závodnic bude moci při SP ve Špindlu nastoupit?

"Coby organizátor může Česko postavit do každé discipliny hned šest žen, což znamená výrazný počet nad naši současnou svěťákovou kvótu, která činí dvě závodnice pro slalom a dvě pro obří slalom. Je to tedy výborná příležitost pro naše nadějné juniorské reprezentantky, které tak budou moci zažít na vlastní kůži atmosféru velkého závodu."

- Kolik činí rozpočet akce?

"Rozpočet je zhruba 20 miliónů korun. Největším problémem je pokles kurzu koruny vůči euru. S tím spojená ztráta financí z příjmu za televizní práva a zahraniční marketingová práva totiž činí v současném okamžiku cca 1,8 milionu korun. Prize-money je zatím vypsáno na základní částku 100 000 švýcarských franků za každý závod, naší snahou ale je ho navýšit a konkurovat tak ostatním lyžařským střediskům v boji o pořádání Světového poháru v dalších letech. Doufáme, že do konce ledna budeme toto navýšení schopni oznámit a potvrdit."