Logo
FIS

SLČR

STOH
Sporthotel STOH

Na úvod MMČR se z titulů radovali Bank, Hrstková a Pauláthová

Celkem čtyři sady medailí byly ve hře v úvodní den Mezinárodního mistrovství České republiky v alpských disciplínách ve Špindlerově Mlýně. Ženy i muži měli na programu superkombinaci, přičemž její první část, superobří slalom, se vyhodnocovala samostatně jako mistrovský závod.
 
Mezi muži ovládli v super-G první tři místa reprezentační borci Ondřej Bank, Kryštof Krýzl a Filip Trejbal. Prvně jmenovaný pak nejrychlejším časem ve slalomu jasně potvrdil své prvenství v superkombinaci. Pro Banyho byly dnešní dva seniorské české mistrovské tituly v pořadí jeho osmým, resp. devátým triumfem v kariéře na MMČR, na nejvyšší stupínek na národním šampionátu se Ondra vrátil po čtyřleté pauze. V superkombinaci si připsal na své konto druhý dnešní cenný kov Filip Trejbal, tentokráte to bylo stříbro. O tom, že se na stupně vítězů v hodnocení SC nepostaví ta samá trojice jako při super-G, rozhodl výpadek Kryštofa Krýzla v kombinačním slalomu. Místo něj se tak vešel na piedestal Slovák Babušiak, celkově čtvrtý skončil Ondřej Berndt, který tím pádem bral bronzovou medaili v hodnocení českého mistrovství.
 
V ženách si brousila zuby na prvenství v superobřím slalomu naše jednička v této disciplíně Klára Křížová. V závodě měla určitou nevýhodu ve vyšším startovním čísle, neboť se startovalo podle FIS bodů v superkombinaci a ne dle bodů v super-G. Dobrou formu prokázala na trati svatopetrské Červené sjezdovky Lucie Hrstková. Naše zkušená reprezentantka porazila o pět setin sekundy právě již zmiňovanou Kláru Křížovou a načala dnešním prvenstvím druhou desítku svých mistrovských titulů, už jich má 11! Třetí skončila v super-G Dana Marková. V následném slalomu předvedla vynikající výkon šestnáctiletá juniorská reprezentantka Kateřina Pauláthová. Nedávná vítězka dvou obřích slalomů ve slovinské Skofja Loce (za velmi solidní body 29.87 a 22.43) se dokázala posunout ze sedmého na první místo a radovala se tak ze svých premiérových mistrovských vavřínů mezi dospělými! Vzhledem k její aktuální formě se rozhodně na letošním MČR nemusí jednat o titul poslední - vždyť už zítra se jede ve Špindlu obří slalom žen. Sluší se dodat jména zbylých medailistek v superkombinaci: stříbrná dojela Lucie Hrstková a bronzová Slovenka Kantorová. Třetí nejlepší Češkou v hodnocení MČR byla na pátém místě Tereza Kmochová.
 
------
 
Pauláthová vítězně v obřím slalomu žen na MMČR ve Špindlu
 
Druhý titul z letošního Mezinárodního mistrovství České republiky v alpských disciplínách ve Špindlerově Mlýně získala šestnáctiletá juniorská reprezentantka Kateřina Pauláthová. Závodnice Dukly Liberec po včerejším prvenství v superkombinaci nenašla přemožitelku ani v dnešním obřím slalomu. Dnešním výkonem podtrhla a potvrdila své výrazné zlepšení v této disciplíně v celém průběhu letošní sezóny.
 
Na Černé sjezdovce ve Skiareálu ve Svatém Petru se dnes jelo na tvrdé, kompaktní trati a první tři ženy celkového pořadí se výsledným časem poměrně jasně oddělily od dalších závodnic. Za vítěznou Katkou Pauláthovou skončila o 33 setin sekundy zpět Slovenka Jana Škvarková, třetí místo v závodě (a druhé v rámci MČR) brala Lucie Hrstková, a to se ztrátou vteřiny na vítězku. Čtvrté místo v dnešním obřákovém klání, s odstupem 3,68 sekund na čelo závodu, obsadila Andrea Pospíšilová, čímž si zajistila bronzovou v medaili v hodnocení tuzemského šampionátu.
 
Kateřina Pauláthová v cíli obřího slalomu, důvod k radosti měla pochopitelný, v 16 letech je již dvojnásobnou mistryní republiky v dospělé kategorii...
 
----------
 
Bank vyhrál na mistrovství ČR obří slalom a získal desátý titul
 
Sjezdař Ondřej Bank splnil roli favorita a vyhrál na mistrovství republiky ve Špindlerově Mlýně i dnešní obří slalom. Česká jednička získala před zraky prezidenta republiky Václava Klause již desátý domácí titul.
 
"Super," reagoval Bank na informaci, že si připsal jubilejní triumf. "Kryštof mi to ale zjednodušil," komentoval zaváhání největšího soka Kryštofa Krýzla, jenž po pádu nedokončil první kolo. "Klasická spodní lyže," podotkl Krýzl ke své chybě.
 
Bank přitom byl po prvním kole až třetí za slovenskou dvojicí Jaroslav Babušiak, Andreas Žampa. "Člověk chce vždycky vyhrát, ale nechtěl jsem zkazit závod, že bych ostatním moc ujel, a tak jsem jel v prvním kole spíš hezkou jízdu," řekl Bank.
 
V druhém dějství závodu však už proletěl brankami mnohem ostřeji a soupeře zcela deklasoval. Druhý Babušiak za Bankem nakonec zaostal o více než osm desetin sekundy, třetí místo patřilo Žampovi.
 
"Bohužel jsem to mladým zkazil," usmíval se Bank. Vyhrál totiž s příliš velkým náskokem, což pro jeho protivníky znamenalo, že si skoro vůbec nezlepší FIS body, díky nimž jsou sjezdaři nasazováni do většiny závodů. "Kdybych spadl, tak je to pro ně ideální," konstatoval Bank s trochou nadsázky.
 
Bank, který vyhrál ve Skiareálu už středeční super-G a superkombinaci, je i favoritem pátečního slalomu. V tom se očekává jeho bitva s Krýzlem a Filipem Trejbalem. Zasáhnout do jejich souboje by mohl také Adam Zika, který byl v českém hodnocení obřího slalomu druhý.

© Skiklub Špindl produkce s.r.o. 2005-2010